Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Otomatik Sulama Sistemleri
#1
Bahçede keyif yaparken sulama sistemleri sizin yerinize bahçenize bakar
Bahçesi olanlar güzel bir bahçe tasarımı yaptırdıktan sonra bahçe sulama işleri ile fazla uğraşmak istemezler. Bunun için de detaylı araştırma yapılarak sulama sistemleri ile ilgili doğru bilgiler öğrenildikten sonra, profesyonel yardım alınarak bu sorununda ortadan kaldırılması mümkündür. Ankara içerisinde bu hizmetlerden faydalanmak isteyenler için reel sulama doğru adres olacaktır. Fakat yazıda bahçe peyzaj düzenlemeleri ve sulama sistemleri ile ilgili genel bilgilere yer vermekte fayda var.

Bahçe sulama sistemleri hakkında

Sulama sistemleri bahçenin ve bahçedeki bitkilerin ihtiyacı olan suyu karşılamak için gereklidir. Bahçe özelliklerine göre ve kişisel tercihe bağlı olarak farklı uygulamalar yapılabilmektedir. Fakat en zahmetsiz ve sağlıklı olan yöntem otomatik sulama sistemleridir. Bu sistemlerin bahçeye kurulumundan sonra bahçenin sulanmasının unutulması ya da her daim evde olunması gerekmemektedir. Sistem özellikleri dahilinde yapılan ayarlamalarla sulama sistemi otomatik bir şekilde devreye girerek bahçe sahibinin yerine tüm sulama işleri için görev başında olacaktır. Peki , otomatik sulama sistemi nedir? Biraz daha detaylandırmak gerekirse; bahçe ve bahçe bitkilerinin ihtiyacı olan suyun belli periyotlarda verilmesine olanak tanır. Sistemi oluşturan malzemeler ise; sistemin kontrolünü sağlayan ve zamanlama yapılabilmesi için kontrol ünitesi/paneli, kontrol ünitesinden gelen sinyali algılayarak çalışmaya başlayan solenoid vana, vana ve ünitenin arasındaki mesafede sinyal taşıyan kablo, sulama işlemini gerçekleştirecek olan sprey ya da rotor sprinkler, su ile ilgili ünite tesisatının kurulabilmesi için borular ve montaj malzemeleri, alanda elektrik kullanılma imkanı yok ise pil ünitesi. Tüm bu malzemelerle doğru bir sulama sistemi projesi yapıldığında, bahçe otomatik sulama sistemi sorunsuz bir şekilde kullanıma hazır olacaktır. Neredeyse tüm bahçeler için doğru proje ile uygulanabilen bir sistemdir ve Ankara içerisinde de otomatik sulama sistemleri hakkında reel sulama tarafından verilecek olan doğru bilgilere ve projelere sahip olmak mümkündür. Tabii ki bahçe denildiğinde aynı zamanda peyzaj uygulamaları hemen akla gelmektedir. Bu konuyla ilgili de aşağıda paylaşılan bilgilerle fikir sahibi olmak mümkün olacaktır. Fakat reel sulama bahçe tasarım hizmetleri de sunan bir firma olarak peyzaj projelendirme hakkında da tüm sorulara cevap verebilmektedir.

Peyzaj hakkında genel bilgiler

Peyzaj, kökeni Fransızca olan ve resim alanında manzara anlamında kullanılan bir terimdir. Gün geçtikçe daha fazla önem verilen peyzaj uygulamaları park ve bahçe tasarımları, yerleşim alanları için bahçe tasarımları, düzenlemeleri ile ilgili yapılan uygulamalardır. Bu projeler tamamen insanlar için kültürel, ekonomik ve verimli yaşam alanları sağlamak için yapılmaktadır. Peki, bahçe peyzajı için nelere dikkat edilmelidir?

 - İlk önce bahçe tasarımı yapılabilmesi için bir krokiye ihtiyaç vardır. Bu krokide bahçenin en ve boy ölçüleri, yapıya olan uzaklık mesafesi, bahçe içerisinde bina varsa ve ağaçlarda bulunuyorsa konumları hakkında bilgiler ve yeşillik alan ile beton alan kullanımı için düşünülen bölgeler hakkında bilgiler doğru ve net olarak belirtilmelidir.

  - İlk işlemler tamamlandıktan sonra krokide gölge alanlar ve güneşli alanlar, gizlenmek istenen kötü görüntüler ve görülmek istenen bahçe görüntüsü ile ilgili detaylı bilgiler paylaşılmalıdır. Bu bilgilendirmeler için farklı ifadeler kullanılabilir. Mesela; alan taraması ya da farklı renkteki kalemler.

  - Bahçe peyzajı için dikkat edilmesi gereken bir diğer konuda bitki seçimidir. Büyük yapılı olanlar bahçenin dış kenarlarında, küçük yapıda olan bitkilerde iç alanlarında konumlandırılmalıdır.

  - Eğer ki büyük bir bahçe söz konusu ise; ufak yürüyüş yolları, küçük bir çocuk alanı, minik bir sera bahçe peyzajı projesi için dahil edilebilecek detaylardır.

  - Bahçesinde minik seraya sahip olmak isteyenler damlama sulama sistemleri ile daha verimli sonuçlar alacaklardır.

  - Son olarak bahçe alanı da belirlenerek çizildikten sonra kullanılması istenen materyal seçimi, özellikleri ve adetleri tespit edilebilir.

 Bahçe tasarımı için orantı, simetri ve görsellik olmazsa olmaz konulardır. Bu yüzden Ankara bahçe sahipleri, sulama sistemleri ile ilgili destek alınacağı esnada bu konu hakkında da reel sulama uzmanlarından detaylı bilgi ve destek alabilirler.
 
Kaynak: otomatik sulama, bahçe tasarım
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi